This username and password
combination was not found.

Please try again.

okay

view a plan

 Rate this Plan:

Time is Money

Subject:

Math  

Grade:

3  

Title – Time is Money
By – Tonya Corum
Primary Subject – Math
Grade Level – 3rd

OVERVIEW:
Students will learn what total cost means in this lesson. The students will help set up the classroom like a store. Students will buy items in the store, which will help them with addition and counting money.

TIME REQUIRED: 45 minutes

OBJECTIVES:

Students will:
1. Add items together to find total cost.
2. Line numbers up according to the decimal points.

MATERIALS AND RESOURCES:
1. graph paper
2. pencils
3. notebook
4. markers
5. pencil sharpener
6. erasers
7. folders
8. calculator
9. chalk
10. chalkboard
11. handout
12. worksheet

PROCEDURE:
Introduction
Tell the students that we are going shopping
today. Each student will buy two items, and
take them to the cash register at the front of
the room. This project will teach them to add
and count money. Since we are going to be
working with money, it is important to remember
to use a dollar sign. It is also important to
use a decimal point to separate dollars and
cents to get the right total.

Main Activity
Give each student a handout with the prices for
each item. Give them different
items to buy. We bought a calculator ($20.00)
and folders ($.99). When we add these two
numbers together, it is like adding two whole
numbers without the decimal point, 2000 + 99 =
2099 or $20.00 + $.99 = $20.99. Ask the
students if they have any questions. Work
another problem together as a class, notebook
($2.00) + pencil sharpener ($4.95)=
$6.95.

Write some problems on the chalkboard for the
students to answer on notebook paper.

Problem 1. graph paper + pencils = $.75 + $.50
= ?
Problem 2. markers + erasers = $1.00 + $.25 = ?
Problem 3. pencils + pencil sharpener = $.50 +
$4.95 = ?
Problem 4. calculator + notebook = $20.00 +
$2.00 = ?
Problem 5. folders + markers = $.99 + $1.00 = ?

Have a student come up to the board and write
the answer to one of the problems, replacing the
question mark with the right answer. Make sure
the student uses a dollar sign and a decimal
point in their answer. Repeat the process until
all the problems are answered.

Closure/Conclusion
Pass out worksheets with problems for the
students to complete as homework. Allow them to
work in teams on the worksheet during the
remaining class period. Answer any questions.
Remind them that this activity was about adding
and counting money to find total cost.

EVALUATION:
These students were given worksheets to complete for homework. After the worksheets were completed, the students brought them back to be checked for a grade. After checking the worksheets, I administered a quiz to see what the students had learned.

Follow up Lessons/Activities
Go over the problems that were assigned on the worksheet as homework. Grade the quiz, and go over those problems also. Answer any questions. Work problems on the board the student’s have questions about. Make sure they know what they missed and why.

E-Mail Tonya Corum!

Print Friendly